צריך עדכון פלאש לחצו כאן
 
 


 
דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון *
 
 
> החרדה הכי חזקה- החרדה לילדינו

אחת החרדות המפחידות ביותר שלנו, הוא שמא יקרה לילדינו משהו רע.

אפילו אירוע טראומטי שנגמר בשלום יכול ליצור מצב של חרדות ופוסט טראומה. אירוע כזה, יכול לגרום לנו להתעלם מכך שכולם נשארו בחיים בריאים ושלמים, ולתפוס את מה שקרה כחוויה שלילית בלבד.

הסיפור הבא מתאר מקרה בו איש לא נפגע, אך בכל זאת גרם האירוע לחרדה ולפוסט טראומה עד כדי חוסר יכולת לתפקד.
*השמות והפרטים שונו על מנת למנוע זיהוי.

נפילת הקסאם
באחד מיישובי הדרום  נשמעה קריאת "צבע אדום". קסאם נחת בביתה של יפה לפנות בוקר כאשר כל בני המשפחה ישנו בחדרי השינה בקומה השנייה. כולם, מלבד בתה הצעירה, נערה בת ה- 15, שישנה בסלון הבית בקומה הראשונה.

לא היה ספק  שהטיל נחת בתוך הבית: הרעש מחריש האוזניים, העשן הסמיך, הזכוכיות המנופצות. דבר אחד הם לא ידעו- היכן הפגיעה המדויקת. יפה קראה לבתה, אך מכיוון שהיא וכל שאר בני הבית לקו בהלם, הבת לא ענתה. האם העלתה בדמיונה את הגרוע מכל, ולא הצליחה לאזור כוחות כדי לרדת למטה במדרגות. הפחד הגדול שלה היה למצוא את הבת שלה ללא רוח חיים.

כל טריקת דלת מקפיצה
מאז אותו אירוע, יפה חוותה פוסט טראומה. מחשבות שליליות ומאיימות התגנבו אל מוחה מבלי שהיא תוכל לשלוט בהן. נדמה היה שיפה חוזרת כל הזמן אל אותו רגע של שיתוק- הרגע בו הרגליים נהיו כבדות, והיא לא יכלה לרדת במדרגות מהפחד לראות את הנורא מכל. יפה נמנעה מלצאת לבד מהבית, והיה צורך להסיע אותה לכל מקום. יפה הרגישה כמו קפיץ מתוח. כל רעש של טריקת דלת וכל רעש של אמבולנס הקפיצו אותה והחזירו את החרדה. שעות לאחר צפירת אזעקה לא יכלה לחזור לתפקד. יפה לא הצליחה לישון בגלל סיוטים וכל הזמן בדקה היכן הבת שלה והאם היא בסדר.

כל אלו הם סימנים ברורים של פוסט-טראומה, המשתלטת על החיים ופוגעת בתפקוד היומיומי.

"עסקים כרגיל"
יפה, כמו אנשים רבים שנחשפו לטראומה, חשבה שהיא תוכל להצליח להתמודד לבד, היא לא דיברה על מה שקרה, ובטח לא חשבה על טיפול. היא ניסתה לשדר "עסקים כרגיל". מצב זה נמשך מספר חודשים, עד שיפה כבר הייתה על סף התמוטטות.

איך לבחור את הטיפול?
כששוחחתי עם יפה גיליתי שהיא אישה בעלת כוחות נפש חזקים ביותר. אישה עצמאית ואינטליגנטית. בנינו יחד תוכנית טיפולים שמטרת העל שלה היא: לחזור לתפקוד היומיומי ולחוות פחות התקפי חרדה. אל המטרה הגענו בשלבים-
  1. בשלב הראשון, רציתי להקהות את הרגישות שלה כלפי הזיכרון הטראומטי.- כלומר להוריד את רמת הדריכות שלה כלפי אירוע נפילת הקסאם.
  2. בשלב השני, לשנות את תפיסת האשמה של מה שקרה שם (דבר האופייני למקרי פוסט טראומה) ואת התפיסה שלה בעיני עצמה ל- "אני לא אשמה" "זה לא בגללי"  ו-"כולם בריאים ושלמים".
כל אלו כדי שיפה תוכל לחוות פחות התקפי חרדה, ולחזור לתפקוד יומיומי.

עזרה ראשונה
במהלך הפגישות תלמד כלים להתמודדות שכדאי לתרגל אותם גם מחוץ לטיפול. בדרך זו אתה משיג כמה מטרות: הראשונה, ההתקדמות מהירה יותר. השנייה, אתה לומד לסמוך על עצמך שאתה יודע להתגבר על הקושי גם בלעדיי.

לימדתי את יפה תרגילי נשימות. התרגילים טובים לטיפול בהתקפי חרדה, משום שהם מחזירים את כולנו ל"כאן ועכשיו" ממש באופן פיזי. כשאנחנו נושמים ומתרכזים בנשימה אנחנו לא יכולים לברוח למחשבות. הגוף מכריח אותנו להיות נוכחים, וכך אנו יכולים להזכיר לעצמנו, שאנחנו כבר לא במצב של סכנה.

הדבר השני עליו עבדנו הוא "המקום הבטוח"- זוהי טכניקה בה אנו מדמיינים מקום או סיטואציה, שיכולה להיות אמיתית או דמיונית, ובה אנו מרגישים בטוחים ושלווים עם עצמנו. יפה לקחה ברצינות את שיעורי הבית ותרגלה 3 פעמים ביום.

שיטת ה- EMDR – להתמקד ברגע עצמו
בעזרת שיטת EMDR עבדנו על כל קשת הרגשות והתחושות שעלו לגבי האירוע: הקשיים, המחשבות השליליות, ההאשמה העצמית. כאשר יפה הייתה מוכנה, היא נגעה בפחד המוות שאפף אותה- הפחד לגלות שמשהו איום ונורא קרה לבתה.

ברגע שיפה נגעה בנקודה זו, השינוי היה מהיר ועקבי. היא חזרה לתפקד וחזרה לעצמאותה- היא לא נזקקה להסעה, יכלה לצאת מן הבית והצליחה לישון.

שימור האפקט של השחרור
המצב הביטחוני מגביר את רמת החרדה אצל תושבי הדרום. לכן, יש צורך לשמר את ההישגים של יפה. היא מגיעה לפגישות מעקב אחת לכמה חודשים, ומחזקת בעזרת שיטת הEMDR  את כוחותיה האישיים להתמודדות עם מצבי החרדה.

השיפור האדיר שחל אצל יפה קרה הודות למחויבות וההתגייסות שלה לתהליך. טכניקות הנשימה ו"המקום הבטוח" הפכו לטבע שני עבורה. ומדי פעם, כאשר שוב נשמעת אזעקת "צבע אדום" יפה כבר יודעת שיש לה כלים יעילים להתגברות על החרדה ולהמשיך לתפקד.


« חזרה למטופלים מספרים
 
 
חרדת קהל
חרדת בריאות
פוביה
הפרעה טורדנית כפייתית
חרדת מבחנים
טראומה
חרדת נהיגה
שם
טלפון
מייל
קוד אימות

   שנה תמונה   
 
up-grade: קופירייטינג | מיתוג ועיצוב האתר Web-Traffic ויביט - בניית אתרים